Mediterranean Epic 2025: Wout Alleman en Rosa van Doorn bezorgen Buff-Megamo de dubbelslag

Door Jan Geys -

  • Sport

Mediterranean Epic 2025: Wout Alleman en Rosa van Doorn bezorgen Buff-Megamo de dubbelslag

Wout Alleman en Rosa van Doorn zegevierden net als vorig jaar in de Mediterranean Epic. De teammaats bij Buff-Megamo domineerden de Spaanse vierdaagse van begin tot eind, en deden dat met respectievelijk drie en vier ritzeges. Aan de andere kant van het halfrond behaalde Kate Courtney samen met Candice Lill in de Tankwa Trek haar eerste zege op haar nieuwe Allied-bike.

Zowel Wout Alleman als Rosa van Doorn openden de Mediterranean Epic 2025 sterk met winst in de inleidende tijdrit. Na 28 kilometer tegen de klok was Van Doorn meer dan een minuut sneller dan haar teamgenote Janina Wust en meer dan twee minuten dan Monica Calderon.

Bij Wout Alleman waren de verschillen kleiner. Net voor de belangrijkste klim van de tijdrit bedroeg het verschil tussen Alleman en zijn belangrijkste tegenstander, de Duitser Andreas Seewald, amper één seconde. In de afdaling viel de teerling naar de kant van Alleman, die iets sneller durfde afdalen en het aan de finish uiteindelijk haalde met een voorsprong van 11 seconden op Andreas Seewald. De Noor Eskil Evensen-Lie was de grote verrassing van de dag, met de derde beste tijd.

Op dag twee kwamen er bij de mannen nieuwe gezichten opduiken die Wout Alleman het leven zuur zouden maken, en dat op de verjaardag van de Belg nota bene. Wout Alleman begon de dag in de leiderstrui, gesteund door een sterk Buff-Megamo Team. De Belg zette echter in zijn eentje een razendsnel tempo neer en brak de race vanaf de eerste klim open.

Een grote groep strekte zich uit langs de paden van Castellón de la Plana, inclusief alle favorieten en XCO-renner Charlie Aldridge. De jonge Brit was het grote vraagteken van de dag, want de Mediterranean Epic was pas zijn eerste MTB-meerdaagse. Aldridge – die vorig jaar al knappe dingen liet zien in de wereldbeker XCO – verdreef echter snel alle twijfels en gebruikte zijn technische vaardigheden om de kopgroep te verkleinen op een van de meest technische afdalingen van de dag. Slechts zes renners bleven vooraan over toen ze de laatste klim naderden.

Het was Aldridge zelf die aanviel in het laatste deel van de klim en de leiding nam in de beslissende afdaling. Alleen Alleman en de Poolse renner Krzysztof Lukasik konden hem bijhouden. Deze drie zouden de etappewinst met elkaar betwisten. Aldridge leek over de beste sprint te beschikken, maar het was Alleman die de meeste kracht had in de laatste meters, waarmee hij zijn tweede etappezege veilig stelde en zijn voorsprong in het algemeen klassement verstevigde. Aldridge’s indrukwekkende prestatie bracht hem op de tweede plaats in het algemeen klassement; met de top vijf binnen de minuut, bleef de race wijd open.

Het was een dag van tot het uiterste gaan op de beklimmingen en heel snel gaan op de afdalingen.

“Het was een dag van tot het uiterste gaan op de beklimmingen en heel snel gaan op de afdalingen. Ik wist dat ik iets moest proberen op de laatste beklimming, maar Aldridge deed ook een zet. Vandaag voelde ik me heel sterk. Ik weet dat de komende etappes fysiek veeleisender zijn, wat goed bij me past. Nu ben ik de leider en is het aan de anderen om aan te vallen,” aldus Wout Alleman aan de finish.

Bij de vrouwen schuwde Rosa van Doorn de verantwoordelijkheid niet. De winnares van de openingsrit zette een hoog tempo neer waarmee ze geleidelijk afstand nam van haar rivalen. De laatste die haar wiel moest lossen was haar Zwitserse teamgenote bij Buff-Megamo, Janina Wust. Ondanks een klein mechanisch probleem in de laatste afdaling, behaalde Van Doorn opnieuw de etappezege, waarmee ze haar voorsprong in het algemeen klassement uitbreidde. Wust werd tweede, haar Zwitserse landgenote Chrystelle Baumann derde.

De derde rit was met een lengte van 81 kilometer de langste van de Mediterranean Epic 2025 en combineerde snelle stukken met leuke trails. De dag begon zonnig, met ideale temperaturen, maar met een onverwachte gast: de wind. Zoals verwacht begon de race in een razend tempo, waarbij renners hard pushten om de kopgroep niet te verliezen na de zware openingsklim. Mechanische problemen zorgden ervoor dat de Franse wereldkampioen XCO bij de U23, Luca Martin, en de Poolse renner Krzysztof Lukasik uit de strijd vielen.

Er waren verschillende ontsnappingspogingen, maar het was de leider in de tussenstand zelf die ze allemaal teniet deed. Uiteindelijk was het Allemans meedogenloze tempo dat beslissend bleek. Onder zijn impuls ontstond er een kopgroep van vier, met daarin ook de Brit Charlie Aldridge en de Noren Emil Hasund en Eskil Evensen-Lie. Niemand kon een sprintfinish voorkomen, waarin Wout Alleman opnieuw de sterkste bleek te zijn.

Bij de vrouwen begon Rosa van Doorn de etappe met een overtuigende voorsprong in het algemeen klassement. Hoewel ze in het begin van de etappe relatief comfortabel reed, schudde de klim van het Garmin-segment de race volledig op. De Nederlandse renster nam opnieuw de controle over, ging solo en veranderde de rest van de etappe in een lange individuele tijdrit in de jacht op haar derde opeenvolgende overwinning. Achter haar reden de achtervolgsters ook solo, met de Amerikaanse renster Hannah Otto als de grootste bedreiging. Van Doorn breidde haar voorsprong echter geleidelijk uit en won voor de derde dag op rij.

“Ik had geen vaste strategie. Ik ging er gewoon voor op de klim en besloot helemaal door te zetten tot aan de finish. Ik ben erg blij met het resultaat, ik had het niet verwacht. Het is het bewijs dat ik deze winter goed werk heb geleverd,” zei van Doorn bij de finish.

De slotdag begon net als elke andere etappe in deze editie van de Mediterranean Epic met een zonnige hemel en perfecte omstandigheden. De korte maar explosieve eerste klim diende om de 700 deelnemers uit elkaar te rekken.

Voor Charlie Aldridge begon de dag met een crash, gelukkig zonder ernstige gevolgen. In de tweede afdaling van de dag reed de Brit ook nog eens lek, waardoor zijn tweede plaats in het algemeen klassement in gevaar kwam. De Brit kon echter opnieuw aansluiten bij de kopgroep, net toen ze het vlakkere, snellere deel van het parcours ingingen. Het was op de laatste klim van de dag dat aanvallen – eerst van Alleman zelf en daarna van Aldridge – de kopgroep compleet verbrijzelden. Aldridge wist Alleman even achter zich te houden, maar de leider reageerde goed en stelde uiteindelijk zijn eindzege veilig.

Alleen de etappewinnaar moest nog worden bepaald. Deze keer speelde Charlie Aldridge zijn kaarten perfect in de sprint. De Brit van Cannondale Factory Racing bleek de snelste in de laatste meters en claimde een welverdiende etappezege, waarmee hij zijn tweede plaats in het algemeen klassement veilig stelde. Wout Alleman, die als tweede eindigde, werd net als in 2024 eindwinnaar van de Mediterranean Epic. De Noor Skil Evensen-Lie eindigde als derde.

“Dit is een belangrijke race voor het team en ik kwam hier in een geweldige vorm naartoe. Het was helemaal niet makkelijk en de concurrentie was sterk, maar ik ben erg blij dat ik heb gewonnen. Ik moet ook mijn team bedanken, dat mij altijd heeft gesteund,” aldus Alleman.

Bij de vrouwen begon de etappe met een duidelijke favoriete voor de eindzege. Rosa van Doorn had een aanzienlijke voorsprong in het algemeen klassement en concentreerde zich voor het eerst op het controleren van haar rivalen in plaats van aanvallen. De Amerikaanse Hannah Otto probeerde meerdere keren weg te rijden, maar de Nederlandse hield haar nauwlettend in de gaten. Beide rensters waren duidelijk de sterkste in deze laatste etappe. Alles kwam neer op een eindsprint, waarin Rosa van Doorn de snelste bleek te zijn en haar vierde overwinning in vier etappes veilig stelde. Een perfecte race.

De Zwitserse Janina Wust voltooide het podium van de dag en werd tweede in het algemeen klassement; de Zwitserse Chrystelle Baumann mocht als derde mee op het eindpodium.

Volledige uitslagen Mediterranean Epic 2025: https://sportmaniacs.com/en/races/mediterranean-epic-by-scott-2025

Tankwa Trek 2025

Ook in Zuid-Afrika werd er vier dagen lang gekoerst. Naar goede gewoonte verzamelde de Tankwa Trek enkele mooie namen. Bij de vrouwen ging de eindwinst naar het duo Candice Lill en Kate Courtney (is hier een koninginnenkoppel in de maak voor de Cape Epic die over anderhalve maand wordt gereden?). Ze haalden het voor het Italiaanse duo Greta Seiwald en Martina Berta en de Ghost/Liv-combinatie Sara Cortinovis en Tyler Jacobs.

Bij de mannen ging de eindzege naar de thuisrijders Tristan Nortje en Marco Joubert. Ze haalden het met ruime voorsprong voor Martin Frey en Simon Stiebjahn en Daniel van der Walt en Ursin Spescha.

Volledige uitslagen Tankwa Trek 2025: https://results.finishtime.co.za/Results.aspx?CId=35&RId=4945&EId=2

Foto’s copyright Mediterranean Epic

DoorJan Geys